Březen 2014

Kopřiva dvoudomá - léčivé účinky

19. března 2014 v 17:07 | Marie |  BYLINKY pro uzdravení

Kopřiva dvoudomá

Je to plevel, se kterým neúspěšně bojujeme na zahradách rok co rok. Což takhle složit zbraně a být s kopřivou zadobře?
Pomůže nám při cukrovce, při jarním čištění krve i s vypadávajícími vlasy.

Tinktura na růst vlasů
1 lžíci směsi řezaných listů a kořene zalijeme 3 lžícemi alkoholu a necháme stát 14 dní nejlépe na slunci v uzavřené sklenici. Potom profiltrujeme a zředíme v 1/2 l vody. Tímto roztokem masírujeme nejlépe denně vlasovou pokožku.

Léčivé účinky kopřivy

V léčitelství je využívána ve formě nálevu, oleje, tinktury, obkladů z čerstvých listů nebo šťávy z čerstvé rostliny. Je skvělým pomocníkem při zánětech, ekzémech a vyrážkách. Při pořezání a odřeninách zastavuje krvácení a dopomáhá k rychlejšímu hojení ran. Kopřiva také zmírňuje příznaky alergie, snižuje hladinu cukru v krvi, což je přínosné u lehčí formy cukrovky. Pomáhá při plynatosti, průjmech, virových a bakteriálních onemocněních, a jelikož čistí krev, je vhodná i při chudokrevnosti a různých chorobách krve. Tlumí bolesti hlavy, zabraňuje vypadávání vlasů a pomáhá řešit problémy s trávením. Je vhodná při problémech s vaječníky či slinivkou a při onemocněních jater, žlučníku a ledvin.

Kopřivový nálev nebo odvar

Pokud si chcete udělat vlastní nálev nebo odvar z kopřiv, dejte na jeden šálek 1 - 2 lžíce čerstvé nebo sušené kopřivy, přelijte ji vroucí vodou a nechejte vyluhovat. Nejlepší je vypít jeden šálek ráno na lačno a popřípadě další 1 až 2 šálky během dne. Odvar lze vyrobit také z kořene, a to tak, že na půl litru vody dejte asi 1 lžíci nastrouhaného kořene a vařte 30 minut. Pít ho můžete 2× denně.

Kopřivu využijeme i v kuchyni - příště.

http://www.vitalia.cz/clanky/bylinkovy-special-kopriva-dvoudoma/

Tinktury z pupenů stromů

15. března 2014 v 11:40 | Marie |  BYLINKY pro uzdravení

Domácí recept na tinktury z pupenů stromů
V březnu a v dubnu ve stromech se zvyšujícím se oteplením začíná proudit míza. To je přesně ten správný čas pro přípravu domácích tinktur z nalévajících se pupenů. Tato léčba pupeny stromů, takzvaná gemmaterapie, u nás není příliš zavedená. Podívejme se, ale u kolika různých potíží mohou pupeny z našich běžných českých stromů a keřů vydatně pomoci.
Vhodné pupeny a účinky tinktur z pupenů stromů
Pupeny pro správnou léčbu gematerapií je třeba sbírat v době, kdy na jejich povrchu začne viditelně prýštit čirá lepkavá kapalina - míza. Každý strom je třeba několik dní pozorovat a pak zvolit nejvhodnější dobu sběru jeho pupenů. Každý druh stromu má na lidské zdraví jiné účinky a tedy i tinktury budou účinkovat každá na něco jiného.
• Tinktura z pupenů z olše a vinné révy pomáhá na vnitřní zánětlivé stavy.
• Tinktura z pupenů z břízy, habru a lísky stimuluje funkci jater a pomáhá tak například na akné, o to více, že habr ještě také stahuje póry a zklidňuje pokožku. Akné a špatná funkce jater spolu souvisí, akné totiž patří mezi hlavní příznaky tam, kde jsou nemocná játra. Další příznaky nemocných jater jsou hnědé kruhy pod očima, těmi je také signalizována špatná funkce jater.
• Tinktura z pupenů břízy sama o sobě stimuluje ledviny.
• Tinktura z obrovských pupenů kaštanu zvyšuje obranyschopnosti organismu.
• Tinktura z lísky a ostružiníku pomáhá proti skleróze.
• Tinktura z pupenů hlohu obecného zklidňuje srdeční arytmie a sráží vysoký krevní tlak.
• Pupeny buku rozpouští ledvinové kamínky.
• Tinktura z pupenů topolu tlumí svalové spasmy.
• Tinktura z pupenů lípy má zase sedativní účinky, takže navozuje klidný spánek.
• Tinktura z růže šípkové má antialergenní účinky, chová se jako přírodní antihistaminikum a tím prospívá při léčbě astma bronchiale.
Domácí výroba tinktury
Domácí výroba tinktury není náročná, ale je třeba ji vždy připravovat jen z čerstvých pupenů. Tinktura je vlastně alkohol, ve kterém je po určitou dobu naložena rostlinná část. Tinktura z pupenů se vyrábí naložením jednotlivých pupenů jednoho druhu stromu do směsi alkoholu a vody. Tinktury se musí vždy vyrábět jednodruhové. Teprve až po jejich výrobě je možné je společně spojovat. Alkohol při výrobě tinktury působí jednak při vyluhování účinných složek z pupenů, ale má také úlohu konzervačního činidla, takže tinktury díky tomu vydrží až dva roky. K domácí výrobě tinktury z pupenů se používá nejlépe čistá kvalitní vodka nebo i domácí pálenka.
Recept na domácí tinkturu z pupenů stromů
Čerstvé pupeny dejte do litrové zavařovačky pěkně až po okraj a zalijte je roztokem alkoholu a vody v poměru 1 díl alkoholu ku 3 dílům vody. Pak sklenici dobře uzavřete víčkem a nechte na 2 týdny uležet na chladném místě. Po tuto dobu obsah ve sklenicí také občas protřepejte. Po dvou týdnech je ukončeno luhování a bude třeba oddělit tekutou tinkturu od pupenů. Toho nejlépe dosáhnete v lisu na víno. Do lisu na víno vložte pytlík z gázy a prolijte jím směs pupenů alkoholu. Pak lisem vylisujte zbylé mokré pupeny, jak nejvíce to jde. Pak přecezenou tekutinu nalijte do sterilizovaných lahví z tmavého skla. Tím je léčivá domácí tinktura z pupenů stromů hotová. Stejným způsobem se dá vyrobit i tinktura z jakýchkoliv bylin, Například se takto vyrábí tinktura z marihuany, tinktura ze šalvěje, a podobně.
Dávkování tinktury z pupenů stromů
Tinktura z pupenů se obvykle užívá 3krát denně 5 ml, které se před podáním zředí ve troše teplé vody. Chuť hotové tinktury může zlepšit malé množství medu nebo ovocné šťávy. Domácí tinktura z pupenů stromů se dá také použít při výrobě domácích krémů na ekzém anebo i proti akné. Například na přípravu habrového krému se hodí domácí tinktura z pupenů habru obecného.
Tinktury se sníženým obsahem alkoholu
Jsou období, kdy by mohl alkohol z tinktury při užívání vadit. Například v těhotenství, při zánětu jater nebo žaludku, či při léčbě dětí nebo při léčbě vyléčených alkoholiků. Zde je návod, jak domácí tinkturu zbavit alkoholu, ale zároveň zachovat její účinné látky. Do skleničky dejte 50 ml skoro vroucí vody a pak hned přidejte 5 ml tinktury. Tinktura se ohřeje a než zchladne, tak alkohol v ní obsažený se odpaří, tím se stane tinktura alkoholicky neškodná.